Chrástek Igor

Zakuřovaná keramika

Zlechov

Igor Chrástek se seznamoval s hrnčířským řemeslem od dětství. Učitelem mu byl dědeček Vladimír Vlček a mistr Jaroslav Petráš z Buchlovic, u kterého se ve Skanzenu v Tupesích vyučil. Při jejich práci jako vnímavý a talentovaný učeň získával cenné rady, návyky a dovednosti, potřebné pro provozování oboru hrnčířství.

Patří k nejtalentovanějším kruhařům v regionu. Vyrábí polotovary pro jiné dílny, glazovanou užitkovou keramiku a jelikož chce zachovat tradici rodu, od roku 2010 se věnuje výrobě černé hrnčiny.

 

Igor Chrástek je jedním z mála keramiků v našem regionu, který zná důvěrně technologické postupy výroby tradiční černé či zakuřované keramiky, ovládá rovněž její zdobení plastickými dekory, nalepováním vzorů, tlačením prsty i hlazení pomocí křemínku. Využívá starých metod pálení v polní peci na dřevo. Jeho výrobky zakuřované keramiky vycházejí z původního tvarosloví –vyrábí tradiční hrnce, sléváky a jiné nádoby, v nichž uplatňuje vlastní výtvarné vlohy. Je držitelem ceny Vladimíra Boučka.

Žádné produkty značky Chrástek Igor nebyly nalezeny...