Hejdovi Zlatuše a Petr

Hejda Petr, Hejdová Zlatuše

Obuv a opasky ke kroji

Hluk

 

Petr Hejda se vyučil obuvníkem na Středním odborném učilišti v Brně. Po vyučení pracoval převážně jako opravář obuvi. Od mládí byl členem tanečního souboru Dolňácko, což ho přivedlo k výrobě opasků ke kroji.

Zlatuše Hejdová byla v dětství členkou folklorního souboru v Hluku a hodně času trávila s babičkou, se kterou často vyšívaly. Vždy ji bavily ruční práce. Přála si vyšívat na šicím stroji, a to se jí splnilo až při šití krojové obuvi.

V roce 2008 začali Hejdovi s výrobou obuvi ke kroji. Bylo to pro ně složité a náročné období. Museli si osvojit spoustu nových dovedností a pořídit si různé nářadí a nástroje potřebné k práci. Předlohou k šití jsou pro ně staré boty. Do jejich sortimentu patří více než sto tvarem, typem i výzdobou odlišných typů krojové obuvi ze Slovácka i sousedních regionů. Mezi vyráběné typy patří: holínky, vrapenice, šněrovací boty, střevíce, čižmy, kordovánky, krabovačky. Boty jsou zdobené podle oblastí, ve kterých se nosí: výšivkou, vrapením, vyráženými ornamenty, mosaznými hřebíčky, podkůvkou, malovanými podrážkami. Každé boty jsou jedinečným originálem. Manželé Hejdovi také rozšířili výrobu opasků ke kroji, kterých dnes dělají přes osmdesát různých druhů. V roce 2014 získali cenu Vladimíra Boučka.

Opasek
1 800 Kč
 
Detail
Skladem (1 ks)
1 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení