Hejdovi Zlatuše a Petr

Hejda Petr, Hejdová Zlatuše

Obuv a opasky ke kroji

Hluk

 

Petr Hejda se vyučil obuvníkem na Středním odborném učilišti v Brně. Po vyučení pracoval převážně jako opravář obuvi. Od mládí byl členem tanečního souboru Dolňácko, což ho přivedlo k výrobě opasků ke kroji.

Zlatuše Hejdová byla v dětství členkou folklorního souboru v Hluku a hodně času trávila s babičkou, se kterou často vyšívaly. Vždy ji bavily ruční práce. Přála si vyšívat na šicím stroji, a to se jí splnilo až při šití krojové obuvi.

V roce 2008 začali Hejdovi s výrobou obuvi ke kroji. Bylo to pro ně složité a náročné období. Museli si osvojit spoustu nových dovedností a pořídit si různé nářadí a nástroje potřebné k práci. Předlohou k šití jsou pro ně staré boty. Do jejich sortimentu patří více než sto tvarem, typem i výzdobou odlišných typů krojové obuvi ze Slovácka i sousedních regionů. Mezi vyráběné typy patří: holínky, vrapenice, šněrovací boty, střevíce, čižmy, kordovánky, krabovačky. Boty jsou zdobené podle oblastí, ve kterých se nosí: výšivkou, vrapením, vyráženými ornamenty, mosaznými hřebíčky, podkůvkou, malovanými podrážkami. Každé boty jsou jedinečným originálem. Manželé Hejdovi také rozšířili výrobu opasků ke kroji, kterých dnes dělají přes osmdesát různých druhů. V roce 2014 získali cenu Vladimíra Boučka.

Žádné produkty značky Hejdovi Zlatuše a Petr nebyly nalezeny...