Jakubíčková Marie

Kraslice vyškrabovanou technikou

Vacenovice

Marie Jakubíčková je členkou Asociace lidových malířů a malířek, kde získala titul Mistr lidové umělecké tvorby.

 

„Vyškrabování kraslic se věnuji od svého dětství, tuto techniku jsem se naučila od své babičky i maminky. V mládí jsem zdobila kraslice jen pro svou rodinu a své kamarádky z firmy Maryša, v níž jsem téměř celý život pracovala. Zájem o tradičně zdobená vajíčka se však neustále zvyšoval a okruh zájemců rozšiřoval,“ říká ke svým začátkům Marie Jakubíčková.

Kraslice Marie Jakubíčkové jsou charakteristické typickým slováckým vzorem, stylizovanými květinami, jablíčky či hrozny. Původní barva kraslic ve Vacenovicích byla černá nebo fialová. Dnes se již vyškrabují i kraslice červené a na přání zákazníka lze použít i jinou barvu.

Paní Jakubíčková má velkou zásluhu na rozvoji a zachování lidových tradic mimo jiné i tím, že již mnoho let vede kroužek dětí z Vacenovic, kde je učí této tradiční technice výzdoby kraslic. Za ta léta jejíma rukama prošlo několik desítek dívek, ale i chlapců, kteří zasílají své výrobky do soutěží, např. do Libotenic do Asociace lidových malířů a malířek a získávají zde mnohá ocenění.

Žádné produkty značky Jakubíčková Marie nebyly nalezeny...