Přehlídka Slovácko v tradici

Zveme vás do Srdce Slovácka na jedinečné setkání řemeslníků

Kdy naposledy jste pořídili dárek přímo z rukou toho, kdo ho vyrobil?

Jen jednou za rok mají možnost setkat se na jednom místě výrobci, které spojuje láska k řemeslu a poctivost při výrobě – držitelé certifikované značky Tradiční výrobek Slovácka. Letos se tak stane poslední listopadovou sobotu, tedy 25. 11. 2023. Od 9 do 16 hodin zde budete mít i vy možnost setkat se s tvůrci kvalitních a originálních produktů s vazbou na slovácký region.

Přehlídka Slovácko v tradici se letos bude konat už po čtrnácté. Přestože do zahájení adventu zbývá od přehlídky ještě týden, prostory uherskohradišťské Reduty jsou během této akce již naplněny adventní náladou a duchem Vánoc. A tak se nabízí vybrat na přehlídce pozornost od srdce, ať už drobnost či hodnotný dar, kterým potěšíme své blízké třeba právě pod vánočním stromkem.  „Kromě toho, že zde pořídíte milé dárky, setkáte se také s jejich tvůrci. V době, kdy si můžeme zvolit, jakému zboží dáme přednost, získávají právě kvalitní a originální výrobky na hodnotě v očích mnohých z nás. Sortiment je skutečně široký. Od potravin, přes přírodní kosmetiku, dekorace, krojové součástky, až po kuchyňské vybavení či módní kousky,“ zve na přehlídku Kateřina Dvořáková z Tradičního výrobku Slovácka.

Certifikovaných výrobců je na Slovácku nyní již přes 80. Zdaleka ne všechna řemesla je ale možné v prostorách Reduty prezentovat, i tak se ale přehlídky osobně zúčastní více než 30 z nich. Konkrétně se budeme moci setkat s včelaři, malérečkami, švadlenkami krojů a krojových součástek, krasličářkami, zpracovateli dřeva či kukuřičného šustí. Nebudou samozřejmě chybět ani výrobci oblíbených „jedlých“ dárků, jako jsou sirupy, povidla, džemy nebo sušené ovoce.

A protože se nacházíme v Srdci Slovácka, těšit se můžeme i na doprovodný folklorní program v podobě cimbálové muziky Lintava. „Na co bychom pak chtěli návštěvníky obzvlášť pozvat, je odpolední módní přehlídka, které říkáme „Slovácká fešn šou“. Během ní budete moci obdivovat módní kousky z dílny Strážnického modrotiskuArimo, modrotiskové modely Miroslavy Psotkové, lněnou kolekci Jany Burešové ze Spytihněvi, šaty a modely z krojové dílny v Uherském Ostrohu – Lidové tradice a řemesla a tvorbu Tradice Slovácka z Blatničky,“ doplňuje podrobnosti k programu Kateřina Dvořáková.

Na přehlídce budete moci ochutnat také letošní mladá vína a k tomu si dát vdoleček – jako na slovácké svatbě! Mysleli jsme i na děti, které si v dílničce vyzkouší nazdobit kraslici nebo pečený perníček. Poznáte také dva výrobce, kteří letos obdrželi certifikát. Jsou jimi Levandulová farma Strání a Eko sady Komňa.

Celým dnem nás provede Romana Habartová.

Přijďte v sobotu 25. 11. 2023 do Reduty v Uherském Hradišti na XIV. Přehlídku Slovácko v tradici a nalaďte se s námi na adventní čas.